Dlaczego powinniśmy pielęgnować nasze buty.
 
       Przede wszystkim czyste buty wyglądają znacznie lepiej, po drugie skóra pozostaje wówczas elastyczna, a po trzecie regularne czyszczenie przedłuży żywot twego obuwia.
 
W tym celu powinniśmy posiadać podstawowe przybory oraz miejsce do czynności czyszczenia, pastowania ogólnie do pielęgnacji obuwia. Sami również musimy być przygotowani. Zanim zaczniesz pastować buty nałóż gumowe rękawiczki, żeby nie spędzić reszty dnia na czyszczeniu rąk i paznokci.
Zrób sobie doskonały prezent w postaci pięknej, wyjątkowej skrzynki drewnianej z akcesoriami do pielęgnacji butów - metalowe zawiasy i zapięcie.
Zawartość:
.2 szczotki do nakładania past
.2 drewniane szczotki do czyszczenia butów
.1 rękawica polerska
.1 metalowa łyżka do butów
.1 szmatka
.1 mała drewniana szczotka do czyszczenia butów
.2 pasty w puszce do butów
Emulsja do odświeżania kolorów i pielęgnacji obuwia ze skóry lakierowanej, gadów i materiałów syntetycznych. 
Czyści, pielęgnuje i chroni skórę, oraz zapewnia, że skóra pozostaje miękka i elastyczna. 
Przeciwdziała pęknięciom powierzchni skóry. 
Przywraca naturalny blask skóry lakierowanej. 
Bardzo łatwy w użyciu dzięki gąbce aplikującej środek bezpośrednio na powierzchnię skóry. 
Pasty i emulsje odpowiednie do kolorów zakupionych butów.
Najczęściej używana jest pasta w kolorze czarnym i brązowym lecz najbardziej uniwersalne są pasty w kolorze transparentnym (bezbarwnym).
 
-    Jak możemy się przekonać czy nowe skórzane buty zostały wcześniej zabezpieczone woskiem, czy też ten proces został pominięty i skóra jest delikatna i podatna na uszkodzenia ?
 
Nie ma żadnej możliwości sprawdzenia czy buty są zabezpieczone w toku produkcji, ale jak pisałam wcześniej skóra przygotowywana do produkcji jest zabezpieczana i impregnowana. Problemem może być tylko to jakimi środkami i czy wystarczający sposób dla użytkownika butów.
Skóra z natury jest produktem delikatnym, a woski i pasty nie zabezpieczają jej przed mechanicznymi uszkodzeniami. W procesie eksploatacji obuwia możemy zarysować skórę, zedrzeć lico itp. W tym przypadku proponuję zaopatrzyć się w środki do renowacji i szpachlowania skóry.
Specjalistyczny krem do renowacji skór naturalnych gładkich, licowych i syntetycznych. Krem wypełnia pęknięcia, rysy, otarcia i wszelkie ubytki. Zalecany do naprawy obuwia, galanterii skórzanej, pokrycia mebli tapicerowanych skórą naturalną lub syntetyczną.
Emulsja nabłyszczająca i ukrywająca drobne uszkodzenia.
Bezbarwna emulsja doda Twoim butom blasku i ukryje drobne uszkodzenia butów. 
Emulsja dodatkowo pielęgnuje obuwie, zapobiega powstawaniu plam, dzięki użytej Nano Technologii, zawiera woski odżywcze. 
Szklane, małe opakowanie zmieści się w każdej torebce.
RENOVATOR - krem do odnowienia skór gładkich
Produkt bezbarwny, właściwy dla wszystkich kolorów skór.
Renowator krem, produkt oparty na wosku pszczelim i oleju z norek. Czyści, odżywia, chroni i odnawia gładką skórę nie powodując uszkodzenia delikatnych wykończeń.
Produkt odnowi skórę przywracając jej miękkość i naturalne właściwości bez ryzyka uszkodzenia delikatnych wykończeń.
 
-     Zdarza nam się kupić buty zbyt mocno dopasowane, a mamy ważną uroczystość i nie chciałybyśmy aby buty sprawiały nam problemy przy chodzeniu. Czy są środki które pomogą nam szybko rozciągnąć buty ?
 
   Oczywiście producenci środków do pielęgnacji obuwia przewidzieli ten problem. Zdarza się to bardzo często w nowo zakupionym obuwiu.
Specjalna pianka do rozciągania i zmiękczania skóry. 
Szczególnie przydatna w przypadku zakupu niedopasowanego, zbyt ciasnego obuwia. 
W połączeniu z użyciem prawideł pozwala poszerzyć niewygodne obuwie. 
Po zastosowaniu skóra staje się bardziej elastyczna. Eliminuje ucisk powodujący ból. 
Nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. W przypadku użycia do butów ze skór lakierowanych należy uważnie rozprowadzić piankę wyłącznie wewnątrz butów. Bezbarwna.
Gorąco polecam tego rodzaju piankę, ma piękny zapach działa cuda. Zanim sama zaczęłam produkcję obuwia przed wyjazdem na wszelkiego rodzaju targi używałam tego rodzaju produktów. Zazwyczaj nie było czasu na wkładanie prawideł zatem moje stopy spełniały tę rolę. Te środki nie są szkodliwe ( chyba że ktoś jest wyjątkowo uczulony na pewne składniki ). Przed założeniem butów na nogi wtryskiwałam piankę wewnątrz obuwia i „rozciągałam” obuwie chodząc w nim. 
 
-    Na co należy zwracać uwagę wybierając produkty do konserwacji skórzanego obuwia ? Bardzo często boimy się użyć jakiegoś produktu, ze względu na to , że zniszczy buty.
 
     Najwłaściwiej byłoby skonsultować się przy zakupie butów ze sprzedającym obuwie. W każdym sklepie bądź salonie obuwniczym są produkty do pielęgnacji obuwia. Niejednokrotnie handlowcy są szkoleni przez producentów tych produktów i posiadają odpowiednie kwalifikacje doradcze.
W przypadku kiedy sami decydujemy o zakupie i zastosowaniu danego produktu na podstawie przeczytanej ulotki to przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.
Zacznij od usunięcia wszystkich drobin kurzu i błota. Usuń ziemię i błoto szmatka i szczotką lub zeskrob zeschniętą ziemię rączką od szczotki. 

Buty ze skór zamszowych i nubukowych:
 
Nigdy nie nakładaj pasty w kremie ani pasty z woskiem na welur lub nubuk.
Zamiast tego szoruj je od czasu do czasu szczotką do zamszu.
Buty ze skór licowych ( kozie, jagnięce, licowe delikatne ):
Do delikatnej skóry, używanej do wyrobu modnych damskich czółenek użyj pasty w kremie w tym samym kolorze co buty. Zazwyczaj dostępne są w tubkach lub w słoiczkach. Niewielką ilość pasty w kremie rozprowadza się na butach za pomocą miękkiej szmatki. Po rozprowadzeniu natychmiast zacznij polerowanie. Użyj do tego miękkiej szczotki z końskiego włosia.
Do czyszczenia bardziej solidnych butów typu „kozak oficerk” , botek , „traper” (skóry bydlęce):
  Używaj pasty z woskiem. Pastę nakłada się szmatką lub szczotką , ważne jest by nie użyć jej zbyt dużo.  W przeciwieństwie do kremu pastę z woskiem powinno się pozostawić na butach na kilka godzin lub na noc, żeby mogła się wchłonąć. Im dłużej zaczekasz tym łatwiej będzie uzyskać połysk obuwia, polerując je szczotką, a następnie miękką szmatką. Pamiętaj aby buty były wypełnione prawidłami lub innymi wypełniaczami ! Buty wypełnione prawidłami i pozostawione na kilka godzin nabierają pierwotnego kształtu a zagniecenia i fałdy ulegają rozprasowaniu.
-     Czy produkty do konserwacji – pielęgnacji butów mogą nam je zniszczyć?
  Użycie nieodpowiednich środków do pielęgnacji butów ze skóry lub użycie w nieodpowiedni sposób może narazić powierzchnie skóry na uszkodzenie lub zmianę koloru. Musimy pamiętać o tym aby ze szczególną starannością uzyskać informację o produktach , których chcemy użyć do pielęgnacji naszych butów.
Technologie inspirowane naturą stworzyły produkty które chronią skóry i materiały przed wilgocią, wodą i śniegiem. To jest NANOTECHNOLOGIA. "Woda spływa jak po kaczce" w przenośni i dosłownie. 
NANO PROTECTOR to innowacyjna formuła stworzona dla optymalnej ochrony niemal każdego rodzaju skór (zamsz, nubuk, skóry licowe, gładkie, olejowane, natłuszczone) i każdego rodzaju tekstyliów - nawet tych najbardziej zaawansowanych technologicznie. 
Ochrona oparta na rewolucyjnej Nano technologii. Podczas stosowania Nano Protektora pojedyncze włókna są pokrywane przez niewidoczne, mikroskopijne NANO cząsteczki (grubość kilku nanometrów). Powłoka stanowi ochronę przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami oraz wilgocią. Dzięki temu woda i brud nie przylegają do włókien. Suchy brud nie przylega do powierzchni, a mokry nie zostaje wchłaniany przez włókna. Zamiast plam, pojawiają się krople, które nie wsiąkają w materiał - jest to tzw. “lotus effect”. Dzięki temu, że zabrudzenia nie dostają się do wewnątrz, ale pozostają na powierzchni, łatwo je usunąć polewając powierzchnię po prostu wodą. 
Nano protector nie ogranicza cyrkulacji powietrza, nie wpływa na "oddychanie" pokrytych środkiem skór i materiałów. Dodatkowym atutem jest odporność preparatu na promieniowanie UV. Nano Protector nie zmienia koloru impregnowanych skór i materiałów, nie zmienia również ich właściwości (elastyczności, miękkości i oddychalności).
Rewelacyjne zabezpieczenie przed wilgocią oraz tworzeniem się plam. Zabezpiecza przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami z kawy, sosów, soków, tłuszczach, błota pośniegowego, soli sypanej na ulice ...
Z powierzchni pokrytych NANO PROTECTOREM zabrudzenia w skroplonej postaci usuniesz w łatwy i szybki sposób, gdyż dzięki zastosowanej technologii brud i tłuszcz nie wnika w strukturę skóry, ani materiałów tekstylnych.
Doskonały do wszystkich rodzajów skór - do zamszu, nubuku, skór naturalnych gładkich, licowych, skór syntetycznych, eco-skór, skór sztucznych oraz wszystkich materiałów tekstylnych (bawełna, wełna, polar, płótno ...) - również z HIGH-TECH elementami - GORE TEX, ALL-TEX.
Przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności.
Łyżki do butów. Sposób zakładania obuwia to również dbałość o nie a tym samym o nasze stopy. To bardzo ważne. 
W każdej parze butów - czółenka, jazzówki, baleriny, botki, kozaki, w pięcie znajduje się element zwany zakładką. Ma on za zadanie kształtować piętę i utrzymywać je w odpowiedniej pozycji. Przy niewłaściwym zakładaniu obuwia (bez użycia łyżki) zagniatamy, łamiemy czyli niszczymy zakładkę a co za tym idzie niszczymy buty i piętę.
W dzisiejszej ofercie sklepów mamy przeróżne wzory łyżek do butów. Wybór zależy od Twojego smaku, gustu i zasobów finansowych. Bardzo ważne jest żeby mieć do dyspozycji łyżki różnej długości lub droższe teleskopowe (zdjęcie pierwsze od prawej).
PAMIĘTAJ buty wkładamy zawsze przy pomocy łyżki.
Używając łyżkę do butów nie rozciągniesz zakładki ani jej nie załamiesz.
Ściąganie butów na siłę bez łyżki np. sposobem nie przy pomocy rąk ale przy pomocy drugiego buta zapierając czubek o piętę, również niszczymy zakładkę i piętę butów przez co obuwie jest rozciągnięte i przydeptane, a szwy pięty butów mogą zostać uszkodzone.
Dlatego używanie łyżki przy zakładaniu i ściąganiu butów jest takie ważne.
Jak przechowywać buty.
Prawidła to nie egzotyka ale potrzeba aby buty które stoją w szafce
-   nie załamywały się pomiędzy noskiem a przyszwą
-   nie powstawały spękania, wybrzuszenia i zagłębienia oraz zapadanie skóry.
Wyobraźcie sobie swoje buty po całodziennym chodzeniu - są miękkie od ciepła ciała i wilgotne od potu. Pozostawione same sobie, podczas schnięcia zapadają się tworząc fałdy tam gdzie pracuje stopa. Prawidła powodują, że but schnąc pozostaje w napiętej poprawnej pozycji.
Wypychane prawidłami obuwie nabiera swojego kształtu!!!
Prawidła napinają buty we właściwy sposób i przeciwdziałają zniekształcaniu się cholewki !!
Zabezpiecz przed odkształceniem
PRAWIDŁA umieszczone w bucie szczególnie w butach zimowych - kozakach , muszkieterach , botkach  ZABEZPIECZĄ GO PRZED ODKSZTAŁCENIEM. W przypadku butów z wysoką cholewą PAMIĘTAJ o usztywnieniu również tej części. Warto też skorzystać z domowych sposobów i zastąpić prawidła starymi gazetami, kulkami z papieru lub folii lub zużytymi szmatkami. NIGDY NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ BUTÓW ZE SKÓRY NATURALNEJ BEZ WYPEŁNIEŃ !
Poniżej są przykładowe zdjęcia przechowywania butów które mają miejsce na prawidłowe wietrzenie.
Nasze stopy posiadają różne kształty nadane nam przez genetykę - niekoniecznie musi to być schorzenie. Pamiętajmy że budowa naszych stóp wpływa również na sposób chodzenia. Buty produkowane są pod budowę nóg typu "normal". Dlatego jeżeli posiadasz budowę "pronacyjną" lub "supinacyjną" będziesz odkształcać przyszwy i zapiętki w bucie w nienaturalny sposób. 
Dlatego aby skompensować te różnice i doprowadzić nasz chód do stanu "normal" koniecznie należy używać wkładek odpowiednio podpierających nasze stopy. Tym samym uchronisz przed zniekształceniami swoją postawę, kręgosłup, stopy oraz swoje ukochane buty. Poniżej przykłady wkładek do butów.
Schorzenie typu "haluks" występuje w 90% kobiet posiadających stopy w nadwymiarze 41 - 45. Schorzenie powstaje w wyniku zbyt szybkiego wzrostu i najczęściej za małych butów. Takie zniekształcenie stóp również ma wpływ na nienaturalne odkształcanie przyszwy w obuwiu w części przedniej, bocznej wewnętrznej oraz zapiętka, zakładki i skóry wierzchniej. Podstawową radą jest udanie się do lekarza ortopedy!!!
Domowe sposoby mogą pomóc doraźnie i dobrze jest je stosować w połączeniu z wizytami u lekarza ortopedy.
Kochajmy nasze buty, dbajmy o nie a one odpłacą nam tą samą miłością, zadbają o nasze stopy i naszą wygodę.
Macie pytania piszcie, odpowiemy i rozwiążemy wasze problemy związane z tematem buty.