Metody pomiaru stóp

 

Jest wiele metod pomiaru stóp, ale my podajemy te przykłady, którymi posługują się nasze klientki, i które najlepiej się sprawdzają. Przy pomiarze bardzo ważna jest staranność. Pamiętajmy stopy mierzymy gołe (bez pończoch czy skarpetek). Bardzo wskazana jest druga osoba, która obrysuje nam stopy ołówkiem w pozycji prostopadłej do podłoża. Najlepiej jest zrobić to na dwóch kartkach A4 ( Nasz stopy mogą się od siebie różnić ). Mierzymy obie stopy stając pełnym ciężarem ciała, głową do góry, ręce w dół. Taka pozycja daje pełny nacisk ciężaru na stopę tak, jak się to dzieje w bucie.

 
Łącząc najbardziej wysunięte punkty 1 i 2 daje nam długość stopy w centymetrach.

Łącząc punkty 3 i 4 daje nam szerokość stopy w centymetrach

 
Druga metoda pomiaru długości stopy
Kładziemy na podłodze prostopadle do ściany miarkę przylegającą do ściany, a następnie stajemy na niej stopą z piętą przy same ścianie.
Ważnymi wymiarami są również obwody stopy
W przypadku obuwia jesiennego i zimowego musimy wymierzyć podstawowe obwody nogi w punktach nad kostką, obwód w najszerszym miejscu łydki i wysokość nogi od podłogi pod kolano.
W dobrym bucie obuwia bardzo ważne jest uwzględnienie jaki typ stopy posiadamy. W bucie stopa powinna leżeć w miarę wygodnie i komfortowo, ułożenie palców zgodnie z grafiką poniżej, palce nie powinny zachodzić na siebie.