SKÓRY NA BUTY TWOICH MARZEŃ
W historii ludzie używali do jego wyrobu niemal każdego dostępnego surowca. Były sandały z papirusu , kory , lnu i konopi , były kozaki ze skór zwierzęcych , drewniane chodaki , eleganckie pantofelki z aksamitu i brokatu i współczesne obuwie z tkanin syntetycznych .
Najważniejszym i najpopularniejszym surowcem do wyrobu butów pozostaje jednak
SKÓRA W NIEZLICZONYCH ODMIANACH !!!
Na wierzchy obuwia stosuje się głównie skóry cielęce, skóry bydlęce i kozie. Nowoczesne metody garbowania pozwalają wykorzystać w szeroki sposób skórę świńską, z której mamy duży wybór odzieży , tapicerki meblowej , rękawic czy butów .
Skóry gadów jak – jaszczurki , węże czy krokodyle to skóry luksusowe . Do takich też należą skóry z strusia , skóra rybia .
SKÓRA JAKO SUROWIEC
Skóra składa się z włókien kolagenowych (białka). Włókna te są ze sobą związane. Na każde włókno kolagenowe składa się do dwóch milionów fibryli. Gęstość splotów jest różna dla różnych gatunków zwierząt. Nawet jednak z obrębie jednej skóry może występować różnica w gęstości splotów włókien. Luźna struktura włókien jest dużo mniej wytrzymała na pękanie niż zwarta struktura.
W przemyśle skórzanym wykorzystywana jest skóra właściwa, którą oddziela się od naskórka i warstwy podskórnej. Warstwa skóry właściwej ma 2 powierzchnie: tę która stykała się z naskórkiem (lico), oraz tę która stykała się z warstwą podskórną (mizdra).

Wygarbowana skóra składa się w zależności od rodzaju skóry, sposobu garbowania i farbowania z
- 45-75% substancji skórnej,
- 8-45% garbników, garbniki zapobiegają rozkładowi skóry .
- 1-25% tłuszczu, tłuszcze wiążą wilgoć w powierzchni
- do 3% barwników , nadają barwę .
- 8-15% wilgoci. wilgoć związana w powierzchni zapewnia elastyczność materiału.
Skóra jest szlachetnym i naturalnym surowcem , produkt trwały i ciepły . Skóra posiada także techniczną przewagę nad alternatywnymi materiałami. Jeden gram skóry ma do 300 m kw. powierzchni wewnętrznej, ponieważ jej cienkie włókna są bardzo ze sobą powiązane. Przez to skóra ma wysoką odporność na rozrywanie i zginanie, jest odporna na procesy starzenia się i na temperaturę. Może wchłonąć do 30% wody, bez bycia "mokrym". Skóra także pochłania wilgoć i może oddać ją na zewnątrz.
TOPOGRAFIA

Struktura topograficzna skóry
Skóra zwierzęca ma różne właściwości warstwowe w zależności od części ciała z której została zdjęta. Rozróżnia się skóry z: łopatki, grzbietu, zadu, pachwiny przedniej, brzucha, pachwiny tylnej. Części skóry nazywane są: kark, krupon (słupiec), bok, szczupak.
Krupon ma najbardziej zwartą budowę. Skóry z karku i brzucha mają mniejszą gęstość, a z pachwin – najmniejszą.
Każdego roku produkuje się około 500.000 ton skóry, to jest około 1,5 mld metrów kwadratowych.


Oto topografia skóry zwierzęcia z naturalnymi zmarszczkami ,fałdami ,ukuciami i ukąszeniami .
SKÓRA TO PRODUKT ŻYWY -więc pamiętaj dbaj o skórzane buty, tak jak dbasz o swoją skórę .
Utrzymuj w czystości , nawilżaj , kremuj !!!!!
SKÓRA WOŁOWA
Skórę wołową uzyskuje się z dorosłych sztuk bydła . Jest o wiele grubsza i twardsza niż skóra z cielaków .
Odpowiednio garbowana , ścieniana i wyrównywana jest dzisiaj powszechnie używana do produkcji butów toreb , odzieży i tapicerki .
Prezentowana poniżej skóra nazywana potocznie -LICO GŁADKIE Z POŁYSKIEM , PÓŁMAT LUB SKÓRA LICOWA MATOWA . Buty z takiej skóry najchętniej są kupowane przez klientki bo kojarzą się z tzw. prawdziwą skórą.

SKÓRA CIELĘCA
Skóra cielęca zwana też skórą chromową , jest najbardziej cenioną odmianą skóry wołowej .
U młodych zwierząt jest wyjątkowo miękka , delikatna i cienka a także wolna od defektów w warstwie
licowej .Surowiec skóry cielęcej używany jest do produkcji luksusowej odzieży , butów , toreb .

SKÓRA Z KOZY
Skóry jak sama nazwa wskazuje są wyprawiane z kozy oraz kózki . Skóry niewielkie , delikatne w chwycie ,
cienkie . Należą do skór luksusowych i wykorzystywane są do wyrobu rękawiczek , eleganckich butów damskich i butów typu mokasyn .Skóry kozie posiadające dużo więcej włókien kolagenowych są bardziej wytrzymałe przez co mogą być cieńsze od skór cielęcych.

SKÓRY WELUROWE
posiadają grube, gęste i mięsiste włókno. Najlepsze gatunkowo są welury kozie i cielęce, które przeznacza się do obuwia sezonowego najwyższej jakości. Powszechnie używane są jednak skóry pochodzenia bydlęcego . Ze względu na swoją dostępność oraz rozmiary są bardziej ekonomiczne i obniżają cenę docelowego produktu – odzieży , torby czy obuwia .

Pielęgnacja skór welurowych Uwaga!! butów welurowych nigdy nie czyścimy pastami oraz kremami !!!!!
Te same zasady stosujemy do skór nubukowych oraz zamszowych .
SKÓRA ZAMSZOWA

Zamsz może być ze skóry cielęcej i najczęściej stosowaną to zamsz kozi. Kreatorzy mody stosują je na luksusowe czółenka , botki czy kozaki ale ceny są wysokie bo surowiec również jest drogi.
NUBUK
Nubuki są rodzajem skóry szlifowanej. Posiadają miękkie, aksamitne w dotyku wykończenie. Z nubuków cienkich wytwarza się obuwie damskie, a z grubszych obuwie sezonowe męskie
Na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do zamszu , jest jednak między nimi istotna różnica . W przypadku nubuku to nie spód skóry służy jako wierzch , tylko sama wierzchnia warstwa jest mechacona .
Nubuk wygląda inaczej niż zamsz i ma inne , dużo trwalsze i wykwintne właściwości – jest gładki i mocny .
Skóry do wykonania nubuku muszą być bez żadnych naturalnych skaz , czyli wybierane są te najgładsze – piękne kawałki .
SKÓRY NUBUKOWE PODLEGAJĄ TAKIEJ PIELĘGNACJI JAK ZAMSZE I WELURY(patrz welury).

ZASADY PIELĘGNACJI OBUWIA ZE SKÓR WELUROWYCH ZAMSZOWYCH I NUBUKOWYCH.
SZCZOTKOWANIE:
Aby zachować welur , zamsz oraz nubuk w dobrej kondycji konieczne jest systematyczne szczotkowanie tych skór. Należy pamiętać, by robić to delikatnie zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Błoto ze skór szorstkich należy usuwać po wyschnięciu. Nie każda szczotka nadaje się do czyszczenia skór szorstkich do tego celu używamy specjalnych szczotek do zamszu i nubuku oraz welurów.

Jednym ze sposobów usunięcia miejscowych zabrudzeń jest użycie Gumy lub Bloku do czyszczenia skór szorstkich.

Jednym z najistotniejszych produktów w procesie czyszczenia skóry welurowej , zamszowej i nubukowej jest odplamiacz Saphir, "mistrz" wśród produktów w swojej klasie. Unikalna formuła płynu pozwala na głębokie czyszczenie różnego rodzaju plam i przebarwień oraz odzyskanie, wydobycie oryginalnego koloru czyszczonych materiałów i skór welurowych.

W trakcie eksploatacji, obuwie narażone na działanie warunków atmosferycznych może w naturalny sposób stracić swój pierwotny kolor i blask. Skóra welurowa zamszowa i nubukowa poddana działaniu słońca, światła ma tendencje do płowienia. Warto o tym pomyśleć decydując o miejscu przechowywania welurowych ubrań czy butów. Aby przywrócić właściwy wygląd naszym butom stosujemy preparaty do renowacji i odnowy koloru. Takie preparaty są w sprayu więc wygodne w użyciu . Po takiej renowacji buty nabierają pięknego żywego koloru i zazwyczaj pięknie pachną .
IMPREGNACJA:
Wodoodporne impregnaty jak najbardziej tak. Tego typu skóra nie lubi wilgoci, jej nadmiar sprzyja rozwojowi pleśni. Profilaktyka przede wszystkim. Welur , zamsz i skóry nubukowe warto zabezpieczyć przed plamami oraz wilgocią - również przed pierwszym użyciem obuwia. Przemoczone buty "ubrane" w prawidła lub wypchane papierem suszyć z daleka od źródeł ciepła w temperaturze pokojowej. Do zabezpieczenia skór przed wilgocią, błotem, zabrudzeniami ...polecamy duży wybór wodoodpornych impregnatów w sprayu.


SKÓRY KROKODYLA
Bez względu na hodowle krokodyli należą one do gatunków zagrożonych wyginięciem i dlatego też obrót skórami podlega bardzo restrykcyjnym regulacjom podatkowym oraz CITES w zakresie kontroli nad międzynarodowym handlem gatunkami.
Utrwalony w nas wizerunek krokodyla może skutkować przewidywaniem, że jego skóra będzie sztywna, niewygodna i zbytnio uporządkowana. Jednak każdy, kto będzie miał okazję obcować ze skórą krokodyla bezpośrednio, będzie zaskoczony, gdy odkryje jej niesamowitą elastyczność oraz różnorodność jej własności umożliwiającą jej aplikację do każdego rodzaju elementów torebek i galanterii. Skóra krokodyla z pewnością może być uważana za najcenniejsza skórę świata, co powoduje że torebki z niej wykonane nie są powszechnie dostępne, w skutek czego posiadanie takiej torebki stał się synonimem prestiżu i zapewnieniem najwyższej jakości. Luksus i bezgraniczna elegancja .

SKÓRA JASZCZURKI I WĘŻA
Skóry które są wyprawiane z tych gadów i płazów . W modzie cyklicznie się pojawiają . Skóry charakteryzują się suchością oraz są cienkie i sztywne dlatego do wzmocnienia butów czy torebek używane są dodatkowo jako wzmocnienie skóry cielęce . Torebki , portfele i buty z wężowej skóry są towarem luksusowym !!!!
BUTY Z WĘŻOWEJ SKÓRY SĄ ZAWSZE SEXY!


SKÓRY PRZECIERANE – SKÓRA ANTYKOWANA
Miękka, wyprawiona skóra, wykończona przez nierównomierne naniesienie warstwy połyskowej w celu nadania jej powierzchni użytkowej wyglądu przypominającego naturalne zestarzenie się.
